بهترین راه کسب درآمد در روزهای کرونا

کسب و کار در شرایط کرونا

شاید روزگار سختی در پیش داشته باشیم، مخصوصا در فعالیت های اقتصادی. بهترین راه کسب و کار در شرایط کرونا فروش اینترنتی است.

کسب و کار در شرایط کرونا
کسب و کار در شرایط کرونا

کسب و کار اینترنتی در شرایط کرونا

وجود ویروس فعال و خطرناک کرونا که اپیدمی زیادی دارد. کسب و کارهای که به ارتباط مستقیم با مشتری سرو کار داشتن در معرض خطر قرار دارند. این کسب و کارها در شرایط کرونا که اکثر شغلهای آزاد را دربر میگیرد درگیر کسادی و ورشکستگی قرار دارند. اگر روش سنتی را در پیش بگیریم این ورشکستی حتمی و سراسری خواهد بود. راه کار کجاست؟

اگر به گذشته نگاه کنیم در هر برهه ای از زمان مسایل و مشکلاتی به وجود میآمده که در نگاه اول نامطلوب بوده است. مثلا در انقلاب صنعتی خیلی از انسانهایی با ماشینی شدن از کار کردن بازماندند اما آیا واقعا ماشین موجب کسادی کار شد یا رونق آن را درپی داشت؟ به واقع با تغییر نگرش میتوانیم به این مسئله به دید مثبت نگاه کنیم چرا؟ چون افراد به جای اینکه به کارهای یدی و خسته کننده مشغول باشند و سلامتی و نیروی بدنی خود را خسته و ناتوان کنند. همان انرژی و توان را برای ساخت ماشین آلات صرف کردند. نتیجه آن؟ پیشرفت بیشتر در انواع کسب و کارهای که تا آن زمان نیروی بدنی انسان انجام میداد و حالا ماشین زحمت خستگی و فرسایش را بر عهده گرفته است. منظور من از بیان این مثال این بود که در شرایطی که احساس میکنید اوضاع خیلی بد است تغییر نگرش دهید شاید خیلی بهتر از قبل باشد. چون نیاز به کارها از بین نرفته فقط روش انجام دادن آنها تغییر میکند. پس با درنظر گرفتن فقط همین نکته میتوان با نگرشی دیگر به کسب و کار خود سر و سامانی دهید.

تغییر دیدگاه نسبت به شرایط کرونا

در این شرایط که محدودیت رفت و آمد به دلیل حفظ فاصله اجتماعی مطرح است. بیاید نگاهی به توانایی های خودمان بیندازیم؟ مگر نه اینست که انسان برای هر مسئله ای راه حلی می تواند پیدا کند؟ پس دست بکار شوید و راه جلوگیری از فروپاشی کسب و کار خود را بیابید.

 • اگر محصولات مصرفی تولید میکنید مانند انواع محصولات لبنی، خواروبار، محصولات سلولزی، مواد عذایی و … از طریق سفارش گیری اینترنتی با حداقل مراوده و مواجعه با دیگران محصول خود را بفروشید.
 • اگر مغازه یا گالری هنری داشتید فروش مجازی برای خود به راه بیندازید و ثبت سفارش کنید و با ارسال به محل کسب و کار خود را نجات دهید.
 •  اگر در زمینه تعمیرات وسایل کار میکنید می توانید سفارش مجازی و تایم حضور مشتری برای تحویل وسیله و دریافت آن به صورت مجازی تعریف کنید.
 •  اگر کارهای خدماتی مثل تایپ و تکثیر و خدمات انتشاراتی دارید میتوانید به صورت مجازی سفارش کار دریافت کنید.
 •  و خیلی از کسب و کارهایی که میتواند به صورت مجازی انجام شوند.

چگونه کسب و کار اینترنتی داشت؟

با دادن راه حل فعالیت مجازی سوال مطرح شده این خواهد بود که چطور کسب و کار اینترنتی راه بیندازیم؟

حضور تکنولوژی تلفن همراه و اینترنت موهبتی است که تا دیروز به آن توجه چندانی نداشتیم. شاید بیشتر برای گشت و گذار در صفحات مختلف و پرکردن زمان و سرگرمی به آن نگاه میکردیم. اما این فرصت بسیار خوبی است برای کسب و کار شما. چرا؟ چون مشتریانی زیادی در این فضا وجود دارند که همه نوع نیاز را دارا هستند و به دلیل شرایط و محدودیت های موجود نمی توانند از منزل خارج شوند. پس اگر بدانند شما محصولی دارید که آنها به آن نیازمند هستند از شما خرید میکنند. پس راه مجازی کردن کسب و کار شناسایی و معرفی خود به دیگران است. این کار با لب تاپ ها، تبلت ها، گوشی های هوشمند و … قابل دسترسی است.

دو راه برای معرفی و جذب مشتری برای شما وجود دارد که در ادامه مطرح میکنم:

 • از طریق شبکه های اجتماعی: چیزی که تا قبل از این هم وجود داشته و خیلی از فعالیتهای اقتصادی بر اساس همین شبکه های اجتماعی صورت میگرفته است. نتیجه به کارگیری از این شبکه ها هم نشان دهنده موفقیت آن بوده است.
 • از طریق سایت اینترنی: سایتهای اینترنتی یکی دیگر از روش های معرفی و جذب مشتری است. هرچند در مقایسه با شبکه های اجتماعی تخصصی تر و کار کردن با آن برای افراد مشکل تر به نظر برسد. ولی بسیار موفق تر از شبکه های اجتماعی خواهد بود.

به چه دلیل استفاده از سایت بهتر از شبکه های اجتماعی است؟

لازم به ذکر است که در این مقاله سعی بر برطرف کردن مشکل کسب و کارها در شرایط کرونا و محدودیت های اجتماعی پیش آمد، شده است. پس باید دلیل اینکه این راه حل مطرح شده نیز بیان شود. می توان اینطور گفت که بهترین روش برای نجات فعالیت های اقتصادی در این شرایط فعالیت در فضای مجازی است به این دلیل که همه انسانها نیازهایی دارند که با محدودتهای پیش رو نمی توانند برآورده کنند.

حال سوال اینجاست که سایت اینترنتی بهتر است یا شبکه های اجتماعی؟ باید به این نکته مهم دقت کرد که درست است که شبکه های اجتماعی دسترسی بیشتری دارند و عموم بیشتر به این شبکه ها آشنا هستند ولی محدودیتهای زیر را باید در نظر گرفت:

 • فیلترینگ که هر از چندگاهی شامل حال این شبکه ها میشود را نباید از نظر دور داشت.
 • نمایش محصولات در این شبکه ها به خوبی سایت ها نیست.
 • توضیحات و محتوای تولیدی در این شبکه ها محدود است.

پس سایت اینترنتی ترجیح بیشتری برای مجازی کردن فعالیت اقتصادی است به دلیل:

 • دوام بیشتر و خطر فیلترینگ کم تر
 • تنوع نمایش محصول
 • تولید محتوای و شناسایی بیشتر محصول به مشتری
 • اطمینان بیشتر مشتری

برای فعالیت های خود اگر تاکنون دست به کار نشده اید زودتر دست به کار شوید. شما می توانید یک سایت اینترنتی برای فروش و ارائه محصولات خود داشته باشید؛ از شبکه های اجماعی برای تبلیغ و معرفی سایت خود استفاده کنید. با این روش یک تیر و دو نشان خواهید داشت. نگاه امروز دنیا به زمان با گذشته تفاوت بسیار دارد. کرونا بهانه ای است برای نجات فعالیت اقتصادی شما و مجازی کردن آن، چون در دنیای کنونی زمانی که برای حضور در محل کسب و کار شما صرف میشود میتواند ارزش بیشتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *